SUSRET EKOŠKOLA

Autor: Ivana Uremović Gašić, 14. 6. 2024.

Međunarodne Ekoškole predstavljaju program osmišljen za provedbu smjernica odgoja i obrazovanja za okoliš na razini odgojno obrazovnih ustanova. U taj proces uključeni su svi sudionici – učenici, nastavnici, roditelji, mjesna poduzeća i lokalne uprave koji zajednički donose odluke kojima utječu na dobrobit okoliša.

U organizaciji Udruge Lijepa Naša, Osnovne škole Donji Kraljevec te ustanove Centar dr. Rudolfa Steinera, 7. lipnja 2024. godine održan je Međunarodni susret Ekoškola. Skup je po prvi put organiziran izvan Zagreba, a domaćin ovogodišnjeg susreta bila je Osnovna škola Donji Kraljevec, nositelj titule Najljepši školski vrt kontinentalne Hrvatske 2011. godine. Glavna tema ovogodišnjeg susreta bile su klimatske promjene.

Gostima se obratio predsjednik udruge Lijepa naša Mirko Ruščić i posebno se osvrnuo na važnost projekta ekoškola u svjetlu činjenice da su aktivnosti usmjerene na one koji odrastaju, tj. nove generacije koje će uskoro postati nositelji i pokretači aktivnosti u zajednicama u kojima budu živjeli.

Predavanje o klimatskim promjenama održala je meteorologinja Dunja Mazzocco Drvar. Ravnateljica Centra dr. Rudolfa Steinera Dijana Posavec sudionike skupa upoznala je s osnovama biodinamičke poljoprivrede koja ove godine slavi 100 godina nastanka. Naime, točno 7. lipnja 1924. godine, dr. Rudolf Steiner započeo je svoj desetodnevni poljoprivredni tečaj i postavio temelje biodinamičke poljoprivredne proizvodnje.

Doprinos skupu dale su koordinatorice Ekoškole Ameli Širola i Ivana Uremović Gašić te plakatom predstavile projekt EM kugle.