Vukovar - "Priča o gradu"

Autor: Iva Kovačević, 18. 11. 2017.

Danas se u Vukovaru i diljem Hrvatske obilježava 26. obljetnica stradavanja Grada u Domovinskom ratu i Dan sjećanja na žrtvu Vukovara. Bitka za grad trajala je od kolovoza  1991. do 18. studenog iste godine. Građani diljem zemlje na današnji dan pale svijeće sjećanja na stradale i teške dane kroz koje je prošao Grad, ali i nade kako se isto neće više nikada ponoviti.

Dan sjećanja u školi

Riječi Siniše Glavaševića, urednika Hrvatskog radija - Radija Vukovar u to vrijeme, i jednog od simbola obrane, najbolje govore o Gradu heroja i njegovoj borbi: "Tko će čuvati moj grad, moje prijatelje, tko će Vukovar iznijeti iz mraka? Nema leđa jačih od mojih i vaših, i zato, ako vam nije teško, ako je u vama ostalo još mladenačkog šaputanja, pridružite se. Netko je dirao moje parkove, klupe na kojima su još urezana vaša imena, sjenu u kojoj ste istodobno i dali, i primili prvi poljubac - netko je jednostavno sve ukrao jer, kako objasniti da ni Sjene nema? (...) Morate iznova graditi. Prvo svoju prošlost, tražiti svoje korijenje, zatim svoju sadašnjost, a onda, ako vam ostane snage, uložite je u budućnost. (...) A grad, za nj ne brinite, on je sve vrijeme bio u vama. Samo skriven. Da ga krvnik ne nađe. Grad - to ste vi." (citat)