Dan škole "Štorija od mojga kraja"

Autor: Iva Kovačević, 15. 5. 2018.

U srijedu, 9. svibnja 2018., obilježio se dan Osnovne škole ˝R. K. Jeretov˝. Kao i svake godine naši su učenici, uz pomoć svojih nastavnica, pripremili priredbu. Ugostio nas je Opatijski KTC Gervais čije su gledalište popunili profesori, roditelji i ostali članovi obitelji.

Priredba je započela u 18 sati, a kroz nju su nas vodile Sara Železnik i učiteljica Bojana Lanča te Dražen Turina-Šajeta i njegov sin Zvane. Prvi su nastupili članovi glazbeno-scenske skupine područne škole Ičići s plesom ˝Galebovi i djevojka˝ te recitacijom ˝Našli smo se˝. Nakon njih naš je školski zbor, pod vodstvom profesorice Glazbene kulture Marine Dadić, otpjevao pjesme ˝Lipa Mala˝ i ˝Morski život˝. Svojim nastupom počastili su nas i Čakavčići s plesom ˝Povratnik z Meriki˝, glazbeno-scenska skupina i lutkari igrokazom ˝Igrajmo se mora˝, Područna škola Ičići sa scenskom igrom ˝Na Dražice˝ te  Područna škola Veprinac pjesmama ˝Štorija od grofice Ane˝, ˝Prst do neba˝ i ˝Crekva svetega Marka˝ te plesom ˝Konjićev skok˝. Pogledali smo animaciju likovne (filmske) radionice o opatijskom pjesniku Rikardu Kataliniću Jeretovu. A učenik Vito Juričić oduševio nas je svojom recitacijom ˝Mačak z Voloskega˝ koju je pripremio uz pomoć mentorice Milane Međimorec. Nakon njega nastupila je glazbeno-scenska skupina koja je pod vodstvom Bojane Lanče izvela scensku igru i ples ˝Legenda o trsatskom zmaju˝ te Dajana Bobić i Laura Ferlan koje su nam u duetu na flauti odsvirale pjesmu ˝Sunce na Kvarnere“. Kraju su nas privele učenice iz produženog boravka Volosko sa scenskom igrom i plesom ˝Leto na˝Kvarnere˝ te učenici Ana Ventin, Leda Turato i Juraj Štetić  koji su zajedno sa Šajetom otpjevali pjesmu ˝Abbey road˝.

Predstava je oduševila publiku što je dokazao dugi, glasni pljesak na kraju. Posebno nam je drago što je većina nastupa bila na čakavskome narječju čime se djeci pokazuje vrijednost našeg kulturnog izričaja. (novinarka: Valeria Puž)