DAN SJEĆANJA NA ŽRTVE VUKOVARA 18.11.

Autor: Nada Lovretić, 16. 11. 2018.

Svake godine, 18.11. cijela se Hrvatska  klanja žrtvama Vukovara jer je na taj dan velikosrpski agresor, višestruko nadmoćnijom vojnom silom, okupirao ranjeni, do zadnje kapi krvi branjeni, grad.

Nakon okupacije grada, koji je bio sustavno razaran i u ruševinama, neprijatelj je počinio brojne zločine od kojih je najveći onaj na Ovčari gdje je ubijeno više od dvjesto ranjenika i medicinskog osoblja iz vukovarske bolnice.

U Vukovaru su poginula 1624 hrvatska branitelja i civila.

86 djece smrtno je stradalo u napadima.

2500 ljudi je ranjeno.

7000 zarobljenih hrvatskih branitelja i civila odvedeno je u srbijanske koncentracione logore.

22000 Hrvata  i ostalih ne Srba prognano je iz grada.

Još uvijek ima branitelja i civila na popisu nestalih za kojima se traga.

Vukovar je vraćen Hrvatskoj mirnom reintegracijom 1998.g. i tada se grad ponovo rodio kao feniks iz pepela.

Simbol Grada, novinar Siniša Glavašević  obožavao je svoj grad i ljude u njemu, ostao je, do zadnjeg dana, veza s vanjskim svijetom kao urednik Hrvatskog radija Vukovar.

1991.g. je ranjen, mučen i ubijen. Sahranjen je u zajedničkoj grobnici na Ovčari.

Knjigu Siniše Glavaševića Priče iz Vukovara, posmrtno je objavila  Matica hrvatska 1992.g. u Zagrebu.

Priča o gradu

Odustajem od svih traženja pravde, istine, odustajem od pokušaja da ideale podredim vlastitom životu, odustajem od svega što sam još jučer smatrao nužnim za nekakav dobar početak, ili dobar kraj. Vjerojatno bih odustao i od sebe sama, ali ne mogu. Jer, tko će ostati ako se svi odreknemo sebe i pobjegnemo u svoj strah? Kome ostaviti grad? Tko će mi ga čuvati dok mene ne bude, dok se budem tražio po smetlištima ljudskih duša, dok budem onako sam bez sebe glavinjao, ranjiv i umoran, u vrućici, dok moje oči budu rasle pred osobnim porazom?

Tko će čuvati moj grad, moje prijatelje, tko će Vukovar iznijeti iz mraka? Nema leđa jačih od mojih i vaših, i zato, ako vam nije teško, ako je u vama ostalo još mladenačkog šaputanja, pridružite se. Netko je dirao moje parkove, klupe na kojima su još urezana vaša imena, sjenu u kojoj ste istodobno i dali, i primili prvi poljubac - netko je jednostavno sve ukrao jer, kako objasniti da ni Sjene nema? Nema izloga u kojem ste se divili vlastitim radostima, nema kina u kojem ste gledali najtužniji film, vaša je prošlost jednostavno razorena i sada nemate ništa. Morate iznova graditi. Prvo, svoju prošlost, tražiti svoje korijenje, zatim, svoju sadašnjost, a onda, ako vam ostane snage, uložite je u budućnost. I nemojte biti sami u budućnosti. A grad, za nj ne brinite, on je sve vrijeme bio u vama. Samo skriven. Da ga krvnik ne nađe. Grad - to ste vi.

SINIŠA GLAVAŠEVIĆ (1960-1991)