INTERVJU: SARA HRVATIN!

Autor: Marijana Mavić, 13. 12. 2020.

Nakon velikog uspjeha na Državnom natjecanju iz Biologije naše su novinarke odlučile sa Sarom Hrvatin napraviti intervju. Tko je Sara, zašto voli biologiju, kako se pripremala za ovo važno natjecanje te još puno zanimljivosti saznajte u ovom intervjuu za koji su pitanja pripremile Anja Kučić, Melita Švić, Ruta Šimunić, Meri Kružić i Petra Butorac.

Bok, Sara! Možeš li nam se ukratko predstaviti ?

Bok, zovem se Sara Hrvatin, idem u 8. razred i volim biologiju.

Kako si?

Odlično!

Zašto voliš biologiju?

Biologija mi je oduvijek bila jedan od najdražih predmeta jer me zanima kako funkcionira priroda i ljudsko tijelo. Fascinira me složenost procesa u ljudskom organizmu i bogatstvo živog svijeta u prirodi.

Koliko si se dugo pripremala za natjecanje?

Za natjecanje sam se pripremala od 9. mjeseca.

Kako si se pripremala za natjecanje?

Pisala sam bilješke, gledala videolekcije, rješavala zadatke s prošlih natjecanja, postavljala razna pitanja i puno razgovarala sa svojom profesoricom koja mi je uvijek davala konkretne odgovore i upotpunila ih zanimljivim detaljima.

Jesi li bila nervozna?

Da, bila sam jako nervozna.

Je li te tvoja profesorica potaknula na natjecanje ili si se sama odlučila na takav korak?

Profesorica me prošle školske godine na dodatnoj pitala hoću li ići na natjecanje pa sam odlučila probati.

Koje su tri sjajne odlike tvoje mentorice?

Moja mentorica jako dobro i brzo objašnjava, dala mi je puno materijala pomoću kojih sam se mogla pripremati i učiti i uvijek me bodrila i podržavala dok smo se pripremale za natjecanje.

Na koji se način održalo natjecanje obzirom na posebne epidemiološke uvjete?
Nažalost, ove godine, zbog epidemiološke situacije, natjecanje nije moglo okupiti mlade biologe iz svih krajeva Hrvatske na jednom mjestu, već smo testove pisali u svojim školama.

Jesu li te prijatelji podržavali?

Podržavali su me i bodrili moji najbolji prijatelji, obitelj, a najviše sestra.

Jesu li pitanja bila teška?

Pitanja nisu bila toliko teška, ali su zahtijevala puno znanja i koncentracije.

Što radiš u slobodno vrijeme?

U slobodno vrijeme slušam glazbu, družim se s prijateljima (poštujući COVID-19 mjere) i odmaram.

Na koje sve izvannastavne i izvanškolske aktivnosti ideš?

Idem na dodatnu iz hrvatskog, engleskog, talijanskog i biologije te treniram odbojku.

Planiraš li upisati neku srednju školu vezanu za prirodne znanosti?

Planiram upisati gimnaziju, opći ili matematički i prirodoslovni smjer.

Jesi li zadovoljna svojim uspjehom?

Zadovoljna sam, ali naravno htjela bih biti još bolja i uspješnija.

Koja ti je motivacija za daljnji napredak?

Želim biti najbolja verzija sebe, a mislim da se to može postići jedino ako stalno prihvaćamo nove izazove i izlazimo iz zone udobnosti.

Što preporučaš mlađima od sebe?
Preporučujem im da nikad ne odustaju od svojih ciljeva i ambicija te da ne dopuste drugima da ih obeshrabre, već da idu svojim putem. Neka pokušaju pronaći nešto što jako vole i neka se trude u tome postati najbolji.