Vijesti iz Razredne nastave (RN)

Božićna prodajna izložba učeničkih radova

Autor: Fredi Glavan, 21. 1. 2010.

IZVJEŠTAJ

Dana 10. prosinca 2009. godine učiteljica Tatjana Bonazza-Čekada, učiteljica RN-e, s učenicima 2b i 3a, koji pohađaju produženi boravak, održala je božićnu prodajnu izložbu učeničkih radova.

Prodavali s u Opatiji na štandu ispred „Konzuma“.

Ovako je sve počelo.

Početkom mjeseca prosinca počala sam svoju zamjenu u produženom boravku gdje Tomić Nataše sa djecom 2.b i 3.a razreda. Učiteljica me uvela u rad svoje grupe i upoznala sa planom i programom za tekući mjesec. Planirala je sa djecom provesti prodaju lavandinih ukrasnih vrećica i izradu novogodišnjeg kalendara. Suradnja sa roditeljima pokazala se kao jedan od bitnih preduvjeta za nadolazeći rad. U meni se rodila ideja da ponudu proširim s još nekolicinom artikala i da prodaju približimo široj javnosti. Ravnatelj je dao zeleno svijetlo, a ja sam napisala zamolbu i poslala je na „Billa“d.o.o. Odlučili smo se za zamolbu gradu Opatiji. Isti dan grad nam je odobrio štand na opatijskoj tržnici, a ja sam sva presretna obznanila radosnu vijest dječici koja su vijest primila sa ushićenjem. Taj dan smo imali dogovor oko brojnih detalja-formirali smo cjenik, odredili smjene na štandu, pravila ponašanja, zamolili neke roditelje za pomoć oko prijevoza, ukrašavanja štanda... I tako smo 10. prosinca od 12.30-14.30 proveli prodaju radova koje smo izrađivali puna tri tjedna. Trudili smo se da svako dijete radi za kasom, bude trgovac, putujući trgovac s košarom ili pak samo animator. Bilo ih je zadovoljstvo gledati tako vrijedne i pune životne radosti. Uglavnom u ta dva sata koliko je prodaja trajala, djeca su uspjela zaslužiti 1.250,00 kn. Novci su se brojili pred svjedocima. Drugaši su radili specifikaciju novčanica, a trećaši su računali. Zajednički smo se dogovorili sa učiteljicom Tomić da se dio sredstava donira u humanitarne svrhe za jednog našeg učenika kome je pomoć potrebna. Djeca su na taj način osvjestila važnost međusobne ljudske solidarnosti i pomaganja za one kojima je pomoć zaista potrebna. Za vrijeme božićne priredbe u Adriatiku,18. prosinca, izložili smo još ostatak naših artikala i zaslužili dodatnih 150,00 kn te tako ukupno zaslužili 1.400,00 kn. Dio je predan za našega učenika, dio će biti za nove igre i igračke u produženom, dio koji ostane od prodaje biti će pohranjen u računovodstvu naše škole za pomoć djece Ruande u Africi i pokoji slatkiš za potrebe boravka.

Ovom prilikom želim pohvaliti učenike koji su se zdušno prihvatili izrade ukrasa,roditelje koji su svojim nesebičnim sudjelovanjem doprinjeli da se izložba što bolje realizira i na kraju ljudima koji su imali sluha i potrošili novčiće na našem štandu. Na ovaj način smo djeci pokazali i osvjestili važnost ljudskog (dječjeg) rada kroz međusobnu interakciju i timski rad, a javnosti približili i ovakve načine odgojno-obrazovnog rada sa našom djecom.

Tatjana Bonazza-Čekada, učiteljica RN-e