2013-11-28 18:21:15

Za snažniji glas djece u društvu

    Dana 19. studenoga 2013. predsjednik Dječjega gradskog vijeća Ivan Tancabel i dječja gradonačelnica Petra Peloza iz Opatije sudjelovali su u raspravi s dječjom pravobraniteljicom Milom Jelavić u Hrvatskom saboru. Pravobraniteljica za djecu je, otvarajući raspravu na temu Dječja prava u Hrvatskoj danas, naglasila kako je ova centralna aktivnost obilježavanja deset godina rada prigoda da djeca progovore o tome kako je danas biti dijete u Hrvatskoj, da kažu svoje mišljenje o stanju dječjih prava, izraze svoja stajališta i procjene o problemima, te da svoja rješenja i preporuke upute tijelima vlasti, stručnjacima i javnosti. Na taj način čut će se i njihov glas u društvu.

    U raspravi su sudjelovali i članovi Mreže mladih savjetnika pravobraniteljice za djecu. Mreža mladih savjetnika (MMS) je stalno savjetodavno i suradničko tijelo koje okuplja djecu i mlade iz cijele Hrvatske. MMS se sastoji od 25 članova, djece i mladih u dobi od 12 do 18 godina. Članstvo u mreži (mandat) traje dvije godine, a o izboru novih mladih savjetnika pravobraniteljice odlučuju sadašnji članovi MMS-a i Stručni tim Ureda pravobraniteljice za djecu.

     Prilikom izbora članova nastoji se postići zastupljenost djece iz najrazličitijih životnih uvjeta i situacija. Članovi MMS-a su savjetnici, dakle prenose pravobraniteljici svoja iskustva i saznanja te predlažu promjene i moguća rješenja problema, predlažu teme za raspravu s pravobraniteljicom i aktivnosti njezinoga Ureda, sudjeluju u osmišljavanju i planiranju rada MMS-a.  Oni su i ambasadori, jer u svojoj školi i mjestu prenose informacije o dječjim pravima i mogućnostima njihove zaštite te o ulozi i radu pravobraniteljice za djecu i Mreže mladih savjetnika.

     MMS radi putem e-foruma, svaki član mreže ima svoje korisničko ime i lozinku kojom se prijavljuje na elektronički forum koji je zatvorenog tipa, na sastanke MMS-a koji se održavaju jednom u tri mjeseca te na skupove koje organizira Ured pravobraniteljice za djecu.

      Rasprava je održana u povodu 10 godina Ureda pravobraniteljice za djecu te su sudionici tom prilikom bili informirani o aktualnim problemima u ostvarivanju dječjih prava. Desetgodišnji jubilej bila je prilika i za kritički osvrt na postignuća i izazove s kojima se Ured suočavao u proteklom razdoblju te se u Hrvatskom saboru predstavila i stručna evaluacija njegova rada, koju je provela prof. dr. sc. Marina Ajduković koja je tom prilikom iznijela da je Ured pravobraniteljice za djecu osnovan 25. rujna 2003. te da je prva pravobraniteljica bila Ljubica Matijević Vrsaljko. Od 2007. Pravobranitelj za djecu djeluje u četiri ureda: u Zagrebu, Osijeku, Rijeci i Splitu, a 2008. godine Ured je dobio prvu nagradu za prevenciju zlostavljanja djece koju dodjeljuje suradna organizacija UN-a Women's World Summit Foundation.

    Nakon što  je prof. dr. sc. Marina Ajduković skup informirala o radu Ureda, od djece i mladih, koji su članovi MMS-a, sudionici su  ponešto doznali i o Konvenciji UN-a  te o pravima djeteta, primjerice da su prava nešto što svako dijete treba imati ili smije učiniti te ona, samim time, prizlaze iz dječjih potreba.Ta su prava, naglašeno je, navedena u Konvenciji UN-a o pravima djeteta. Gotovo sve su zemlje pristale na njih, osim Somalije i SAD-a. Svako dijete ima pravo na sva prava iz Konvencije, bez obzira na to tko je, gdje živi, čime mu se roditelji bave, kojim jezikom govori, koje je vjere, je li dječak ili djevojčica, iz koje kulture potječe, je li bogato ili siromašno. Članovi MMS-a su iznijeli svoja stajališta o pravima djece iz Konvencije, raspravljali o tome koja se prava u njihovoj sredini najviše krše te su Pravobraniteljicu pitali pitanja koja su u interesu sve djece.

   Nakon ove zanimljive, i nadasve poučne, rasprave sudionici su se počastili prigodnom rođendanskom tortom, razmjenjujući još poneko razmišljanje i iskustvo.

 

                                                                                     Napisala:

                                                                             Petra Peloza, 8.a


Osnovna škola "Rikard Katalinić Jeretov" Opatija