Vijesti o suradnja s gradom

Izabrana gradonačelnica!

Autor: Vlatka Crnković, 13. 11. 2013.

Vijećnici novoga Devetog saziva Dječjega gradskog vijeća već na samome početku svog mandata imali su pune ruke posla. Dana 29. listopada 2013. godine u prostorijama Gradske vijećnice održala se konstituirajuća sjednica.

Sjednica je uobičajeno započela prozivkom vijećnika koji će, nadamo se, spremno braniti dječja razmišljanja i želje u Opatiji, a oni su: Tara Tomić, Dominik Juras, Iris Lakota, Tara Šimunić, Petra Deranja, Mihaela Kumrić, David Brajan, Annamaria Renner, Teo Mender, Matea Gudeljević,Dominik Žiganto, Patricia Ivančić, Francesca Renner, Mia Lanča, Nina Žunić, Lea Leonarda Pašić, Leon Sporiš, Karlo Brckan, Lea Puhar, Andrija Herceg, Marija Đurić, Katja Knežević, Petra Peloza, Laura Selihar, Luka Uzelac, Tadeja Klanjac i Toni Milnovac. Dobrodošlicu im je zaželio i zamjenik gradonačelnika Fernando Kirigin.

Ipak,  ključni dio sjednice bio je odabir novoga dječjeg gradonačelnika. U kandidaturi su  sudjelovali: Andrija Herceg, Petra Peloza, Lea Leonarda Pašić te Tadeja Klanjac. Svaki je kandidat raznim oblicima prezentacija predstavio svoj program. Prezentacije su bile pune zanimljivih ideja, a govornici veoma vješti i uvjerljivi pa je teško bilo odlučiti se za jednu osobu. S većinom glasova za novu dječju gradonačelnicu izabrana je Petra Peloza - učenica 8.a razreda. Novoizabrana gradonačelnica obratila se vijećnicima s nekoliko riječi obećavši im da će se truditi što bolje obnašati tu zahtjevnu ulogu te da će pomoći djeci da poboljšaju život u našem gradu.

Sljedeća točka dnevnog reda bila je izbor projekta od interesa za djecu grada Opatije kojim će se vijećnici baviti u svom mandatu. Od tri ponuđene teme izabrana je „Život djece u Europi.“ Također se birao projekat kojemu će se dodijeliti sredstva proračuna od natječaja  DGV-a „Ruke moje rastu k tebi sve veće, jer želim dati i tebi sreće“ u iznosu od 12.000 kuna. Izabran je projekt pokrenut od strane vjeroučiteljice Željke Božić Kučić te profesorice talijanskog jezika Ivane Uremović Gašić

„ Ljepota se skriva u dobroti“ u sklopu kojeg će se izraditi i tiskati slikovnica na temu lokalne tradicije. Posao za male vijećnike još uvijek nije bio gotov jer je gradskim ocima trebalo predstaviti ideje za proračun. Vijećnici su, sakupljajući prijedloge svojih školskih kolega, zaključili da su neke od najvažnijih ideja koje bi se trebale uvrstiti u gradski proračun izgradnja kina, staza za bicikliste ili biciklistički park, igralište i zabavni park te akvapark.

Sjednica je završila zakuskom i prijateljskim druženjem.

Napisala: Katja Knežević, 8.a