Vijesti o suradnja s gradom

Svjetski dan animacije i Festival Opatija

Autor: Fredi Glavan, 26. 10. 2016.

Svjetski dan animacije (The International Animation Day) utemeljen je 28. listopada 2002. godine u spomen na dan kada je Emile Reynaud 1892. u Parizu organizirao prvu projekciju animiranog filma na celuloidnoj vrpci. Taj dan obilježava se u pedesetak zemalja svijeta.

Ove godine FESTIVAL OPATIJA prvi se puta uključuje u obilježavanje Svjetskog dana animacije, i to maratonom animiranih filmova, u suradnji s Filmsko-kreativnim studijem VANIMA iz Varaždina.
VANIMA se bavi izradom animiranih filmova s djecom i mladima, a od 2010. godine organizira VAFI - internacionalni festival animiranog filma djece i mladih Varaždin. VAFI festival njeguje isključivo univerzalne i trajne vrijednosti te stvaralaštvo djece i mladih.

Između ostalih, upravo najbolji kratkometražni animirani filmovi s VAFI-ja bit će prikazani 28. listopada, od 12 do 18 sati u Kulturnom domu Zora u Opatiji.
Pozivamo djecu svih uzrasta da nam se pridruže na ovom animiranom maratonu, ali i roditelje da vide kako izgledaju animirani filmovi kada ih stvara dječja mašta.

Ulaz je slobodan!

S poštovanjem,

Festival Opatija

Facebook event: https://www.facebook.com/events/182573998865094/

Petak 28. listopada se u pedesetak zemalja širom svijeta obilježava Svjetski dan animacije koji se slavi od 2002. godine, a u obilježavanje se po prvi puta uključuje i ustanova Festival Opatija. Na godišnjicu prve javne projekcije animiranog filma u Parizu 28. listopada 1892. u suradnji sa Filmskim kretivnim studiom VANIMA iz Varaždina, pripremili smo pravu maraton projekciju crtanih filmova za djecu svih uzrasta. Varaždinci su za nas pripremili kompilaciju najboljih uradaka koji su prikazani na njihovom VAFI – međunarodnom festivalu animiranog filma. Projekcija će biti održana u dvorani Kulturnog doma „Zora“ od 12.00 do 18.00 sati.

U subotu (29. listopada) će Umjetnički paviljon Juraj Šporer po posljednji put ove jeseni će ugostiti zagrebački Teatar Poco Loco s pričaonicom za djecu. Nakon „Dugonje, Trbonje i Vidonje“ i „Sedmoglavog zmaja“, družit ćemo se sa „Cvilidretom“.

Ono što djecu s prvim školskim zvonom, već u rujnu, zanima je „kad će klizalište?“. Ljetne avanture sa školskim obavezama brzo se zaboravljaju, ali već se kuju planovi s kim, kako i kada na „Ledenu čaroliju“. E pa priprema bogatog kulturno zabavnog programa uz klizalište i adventske kućice koje se vraćaju na zimsku Ljetnu već je u završnoj fazi, krenut će 2. prosinca 2016. i završiti 15. siječnja 2017. Nećemo još otkrivati puno detalja, jer za to još ima vremena, ali podsjetit ćemo Vas da je u tijeku prikupljanje kratkih video materijala s nastupima Vaših mališana. ali i onih malo starijih, svojevrsna audicija za djecu s talentom koja će dobiti priliku da nastupe na adventskoj pozornici. Materijale ćemo prikupljati do 1. prosinca, a onda, ako ih bude dovoljno, i pripremiti program gdje će možda neki imati i svoja prva iskustva pod vrućim svjetlima reflektora.