Vijesti o suradnja s gradom

Vitez dojahao u Opatiju

Autor: Vlatka Crnković, 8. 4. 2013.

Dana 3. travnja 2013. godine, u povodu Međunarodnoga dana dječje knjige, koji se obilježava 2. travnja, u opatijskoj Gradskoj knjižnici održano je kraće predavanje i radionica na temu starih zanata, kao poveznicom s bajkom „Šegrt Hlapić“, poznate spisateljice Ivane Brlić Mažuranić, u svijetu bajki poznatom kao“hrvatski Andersen“.

Prigodnome obilježavanju nazočili su učenici 5.b, 6.a i 7.a sa svojim učiteljicama Hrvatskoga jezika Kristinom Bačić i Vlatkom Crnković.

U zvuke i atmosferu hladnoga kovanja učenike je uveo Mario Sokolić, osebujni umjetnik iz Varaždina, uz to i jedina osoba u Hrvatskoj koja se time bavi.Samouk je te je čitav niz godina sudjelovao u skupnim izložbama i slikarskim kolonijama, uglavnom humanitarnog karaktera. Bavi se crtanjem stripova, ilustriranjem knjiga i časopisa te uređivanjem interijera. Također je izradio brojne kazališne kostime i kreacije, a pokrenuo je i novu vrstu alternativnog art filma. Već se 9 godina bavi starim zanatima, ilustriranjem čak 20 godina.

Osim svojim raznolikim zanimanjima, jako je dojmljiv i svojim izgledom, podsjećajući na viteza koji se, čudom čarolije, zaboravio vratiti u neku svoju davno ispričanu bajku.Tom prigodom učenici su mogli razgledati ručno izrađene kovane medaljone, novčiće, male kožne torbice te razne druge uradke s prizvukom nekih davno prošlih vremena.

Petra Peloza, 7.a