Samostalni novinarski rad Intervju s Koradom Korlevićem naše novinarke Lene Kik, učenice 7. c razreda, predložen je za državnu razinu smotre literarnih, dramskih i novinarskih radova LiDraNo 2025. Mentorica učenici je učiteljica Valentina Sablić. Čestitamo Leni i pozivamo vas da u nastavku pročitate ovaj zanimljivi intervju.
Moj posao nije da otkrivam kamenje u svemiru, nego da stvaram ljude kao osobe.
Korado Korlević
Poznatog učitelja i astronoma Korada Korlevića, intervjuirali smo nakon predavanja „Svijet koji dolazi“, koje je održao 10. listopada 2024. godine u centru „Gervais“ povodom dana škole „Rikard Katalinić Jeretov“ Opatija i opatijskog dječjeg vikenda „Kad narastem, bit ću…“. Razgovarali smo o njegovom životu, prošlosti, sadašnjosti i budućnosti.
Zašto ste odabrali upravo astronomiju kao Vaš životni poziv?
U znanosti, u prirodoslovlju, kada gledaš oko sebe, postavljaš si pitanje kako to funkcionira. Astronomiju sam odabrao jer je bila puna upitnika i to me nerviralo. Rekao sam si, idemo maknuti upitnike. Samo što tada nisam znao da kada makneš jedan upitnik otkriješ dva nova.
Kada biste morali izdvojiti jedno postignuće, koje bi to bilo?
Ja sam učitelj i ne želim spominjati otkrivene komete i asteroide, nego to što sam nekim učenicima pokazao da mogu puno više nego što su mislili. Moj posao nije da otkrivam kamenje u svemiru, nego da stvaram ljude kao osobe.
Hoće li Elon Musk za nekoliko godina moći živjeti na Marsu?
Neće! Elon Musk nije astronaut, on je biznismen. Možemo ga usporediti s negativcima iz serijala filmova o Jamesu Bondu. Njegova je namjera postati gospodarem Interneta i zaraditi što veći novac.
Koliko polaznika godišnje imate u astronomskom centru Višnjan?
Kod nas učenici dolaze rezidentno. Svaki učenik koji misli da ima kliker, koji želi probati, dođe najmanje na pet dana i proba. Znanost se nekima jako sviđa, a ima i onih koji zaključe da se ne žele njome baviti u životu. U životu morate probati i onda odabrati, a ne da to bude odluka televizije, roditelja ili nekog drugog. Što se tiče polaznika kod nas, po statistikama dolazi nekoliko stotina godišnje, a potrebe Hrvatske bi bile oko tisuću i petsto.
Koje su po vama pozitivne stvari novijeg doba?
Nema toliko nasilja koliko je bilo, puno je manje ratovanja, današnjica je zapravo mirno doba. Za žene je ovaj današnji svijet „obećana zemlja“ prema onome što je u povijesti bio. Vratimo se samo stotinjak godina unazad. Žene nisu mogle upisati fakultet, nisu mogle biti astronomi.
Biste li se Vi htjeli vratiti u školske klupe i biti učenik ovog doba?
Nisam siguran bih li završio školu. Školski sustav mojeg doba bio je po mnogočemu drugačiji od današnjeg. Tada bi došla naredba da treba toliko inženjera, učitelja… I škola je trebala isporučiti taj iznos. Trebali su zadovoljiti kvotu i onda su me trpili. Znao sam da ću za upis na fakultet imati prijemni ispit, bilo mi je nebitno kakve će mi biti ocjene.
Što mi kao djeca današnjice možemo učiniti za očuvanje okoliša?
Protestirajte! Tvoj posao je da se razviješ maksimalno koliko možeš kao osoba, ti moraš postati najbolja verzija sebe. I apsolutno ne postati potrošač, uživati, ali ne kupovati nešto što ti ne treba da bi se hvalio drugima koji ti ionako nisu zanimljivi. Već živjeti svoj život i uživati u onome u čemu si posebno dobar.
Kako ocjenjujete razvoj robota i tehnologije?
Roboti kasne nekih 30-ak godina. Naš svijet danas i svijet koji će postojati u budućnosti neće imati veze jedan s drugim. Trebate se osposobiti da kakav god on bude, da vama bude super. Društvene mreže napravile su da ova generacija bude nesposobna upravljati svojim životom ukoliko netko drugi to ne učini. Tko bude naučio poduzetništvo, taj je na konju. Naučiti kako učiti, kako se snalaziti i kako organizirati te preuzeti odgovornost.
Što biste poručili mladim ljudima?
Tebi ne može biti dobro ako nisi organizirao da i zajednici bude dobro. Tvoj napredak, tvoj posao je da upravljaš sa stvaranjem budućnosti. Ali to nije budućnost u kojoj si sam. Što si znači biti najveći u nečemu ako je oko tebe pustinja? Kada su novinari upitali Marka Twaina koji je najvažniji dan u njegovom životu odgovorio je da je prvi kada se rodio i krenuo postojati i drugi kada je shvatio zašto će nakon njega svijet biti bolje mjesto. Tvoj cilj je saznati zašto će nakon tebe svijet biti bolje mjesto, a kako, to ostaje na tebi, svatko će imati drugi način. Cilj je imati intelektualno zadovoljstvo, ali i da nam život bude interesantan.
Školska novinarka Lena Kik