Ove školske godine naši zadrugari imali su pune ruke posla. U nasljeđe smo dobili puno prekrasnih batika od akademske slikarice Branke Marčete, prijašnje učiteljice likovne kulture, te smo odlučili ponovno oživjeti batik, prisjetiti se zanimljive tehnike i iskoristiti radove autorice za naš novi proizvod. Tako se rodila ideja o platnenoj torbi koju svi nosimo. Profesorice Nives Trusić, Ivana Uremović Gašić, Nataša Veršić i Marta Blašković Randelj zajedno s našom vjernom suradnicom Darijom Žmak Kunić okupile su učenike i krenule u izradu.

Tehnika batika sastoji se od kombinacije slikanja voskom i bojama. Nakon bojanja i sušenja tkanine, vosak se skida i na obojenoj tkanini ostaju neobojeni motivi u obliku iscrtanog uzorka. Postoje različite tehnike primjene batik tehnike, mi smo koristili tehniku vrućeg batika.

Proces proizvodnje naše torbe traje 7 dana, a odvija se kroz tri etape. U prvoj etapi oslikava se platno (3 dana se suši), u drugoj etapi ponavlja se postupak oslikavanja, ali tamnijom bojom (isto se suši 3 dana) i treća etapa obuhvaća šivanje torbe (jedan dan).

Batik je jako uzbudljiva tehnika, nemoguće je u potpunosti kontrolirati proces bojanja te je krajnji rezultat uvijek u određenom dijelu iznenađenje. Ovakvom tehnikom dobivaju se jedinstveni i unikatni uzorci, tako da je i svaka naša torba unikatna.

Zahvaljujući našoj Dariji, naši su se zadrugari u njezinom ateljeu, kao pravi slikari, okušali u stvaranju batika i uživali u izradi. Nakon toga, taj je batik trebalo sašiti kako bismo dobili oblik torbe. U školi smo organizirali radionicu šivanja, a odazvale su nam se i dvije none naših učenica te prijateljica kolegice Ivane koje su nam pomogle u šivanju.

Želimo zahvaliti svima koji su nam pomogli u stvaranju ovih prekrasnih torbi, a kako je to izgledalo možete vidjeti u nastavku.

Skip to content