I MI SMO OBILJEŽILI TJEDAN ŠKOLSKOG DORUČKA

Autor: Natalija Smolčić, 6. 11. 2023.

Na Svjetski dan hrane Hrvatski zavod za javno zdravstvo u sklopu projekta Živjeti zdravo, u razdoblju od 16. do 20. listopada 2023. obilježavao je četvrti nacionalni Tjedan školskog doručka!

Povodom “Tjedna školskog doručka” naša se škola aktivno uključila u njegovo obilježavanje mnoštvom različitih aktivnosti. Osmišljen je poseban jelovnik nazvan “Zagonetni doručak”, koji je pod neobičnim imenima asocirao na korištene namirnice.

Provedene su  aktvnosti, koje su imale za cilj probuditi u učenicima svjesnost o važnosti zdravog doručka, te razviti naviku konzumiranja najvažnijeg obroka u danu.

U nastavku pogledajte što smo sve radili:

1. Aktivnost:  Pogađanje namirnica pokrivenih očiju
Riječ je o igri koja ima za cilj prepoznavanje različitih namirnica sa povezom preko očiju.Učenik kuša različite namirnice te se trudi pogoditi koje su to namirnice.
  Učenici su se odvažno upustili u istraživanje zagonetnih namirnica i bili vrlo uspješni u njihovu detektiranju. Školska je kuhinja rado izašla u susret ovoj aktivnosti tako što su bili vrlo kreativni u ponudi različitih namirnica. Cijeli se razred lijepo zabavio i dobro nasmijao, jer ipak je bila potrebna velika hrabrost, pogotovo kada ne vidiš što isprobavaš.

2. Aktivnost: Igra memorije
  Na karticama za igru memorije nalazile su se  fotografije različitih namirnica.
Bilo je ponuđeno 4 para kartica za igru u 4 grupe. Najuspješniji su se zasladili svježimo voćem.

3. Aktivnost: Najbrži mozak
Pripremili smo PPT prezentaciju za igru najbrži mozak. Prikaže se fotografija sa određenom namirnicom, a učenici u minutu – dvije trebaju napisati što više jela kojih se mogu sjetiti s tom namirnicom.
Igra je bila vrlo dinamična i vesela, učenici su se pokušali dosjetiti što više jela, a učitelji su ostali iznenađeni njihovom domišljatošću i poznavanjem različitih jela. Usput su doznali i upoznali jela s kojim se još nisu susreli i za koja još nisu čuli. Pao je i pokoji recept.

4. Aktivnost:  Čudesan svijet hrane
Križaljka sa pojmovima vezana uz najvažniji obrok u danu - doručak.

5. Aktivnost: Pixel Art digitalna umjetnost
Pixel Art je oblik digitalne umjetnosti koji se sastoji od kreiranja slika s pikselima. Pixel je najmanji element slike odnosno mali kvadrat boje koji čine osnovnu jedinicu digitalnih ekrana.
Učenici su se zabavljali kodirajući koristeći tehniku Pixel Art na temu zdravog doručka.

6. Aktivnost: Mapa Scratch (razred 6.a) - izrada igrice (Ne) Zdravi doručak u programskom jeziku Scratch.
Informatički dodir i doprinos “Tjednu zdravog doručka” prošao je vrlo veselo. Učenici su se odlično zabavili i naravno učili o zdravom doručku putem kreiranja slika pikselima, te osmišljavanjem i izradom igrice koju su potom i zaigrali.

Odaziv za uključivanje u obilježavanje “Tjedna školskog doručka” bio je vrlo velik. Skupilo se veliki broj sudionika učitelja, učenika, kuhara i kuharica koji su, svaki na svoj način nastojali doprinjeti i približiti zdravi doručak svima. Usput smo se svi odlično zabavili, svašta naučili i fino jeli.