> Nastava
SATNICA NASTAVE U SVIM ZGRADAMA

Vijesti iz nastave

Izborni programi, Izvannastavna aktivnost, dopunska nastava u šk.g. 2019./2020.

Autor: Fredi Glavan, 9. 9. 2019. 13:24

Dolje je plan koji se tijekom prva dva tjedna može mijenjati (očekivano).

Virtualna knjižnica naše škole je otvorena :)

Autor: Iva Kovačević, 14. 5. 2020. 11:02

Na sljedećem linku možete posjetiti virtualnu knjižnicu naše škole: https://sites.google.com/view/virtualnaknjinicaorikardkatali/po%C4%8Detna-stranica. Budimo odgovorni! smiley

Dan sjećanja na holokaust i sprječavanje zločina protiv čovječnosti - 27. siječnja

Autor: Fredi Glavan, 26. 1. 2020. 21:23

Ministarstvo prosvjete i sporta Republike Hrvatske 2003. donosi odluku da se 27. siječnja obilježava Dan sjećanja na holokaust i sprječavanje zločina protiv čovječnosti.

Smatrajući Židove odgovornima za poraz Njemačke u Prvom svjetskom ratu, po preuzimanju vlasti u Njemačkoj 1933., Adolf Hitler započinje s provedbom progona Židova. Godine 1935. Nirnberškim zakonima u svim okupiranim zemljama Židovi se odvajaju od ostalog stanovništva u posebno ograđenim gradskim četvrtima – getima, te gube sva građanska prava. Situacija kulminira 1942. godine donošenjem konačnog rješenja židovskog pitanja.

Započeo je holokaust – sustavno i potpuno uništavanje židovskog naroda, najsramotniji i najokrutniji zločin u povijesti ljudskog roda. Otvaraju se radni logori s ironičnim natpisom Rad oslobađa, u kojima su danonoćno radili iscrpljeni, gladni i bolesni Židovi.

Najzloglasniji su bili koncentracijski logori Auschwitz i Treblinka u Poljskoj, u kojima su se svakodnevno teretnim vagonima dopremali zatočeni Židovi i odvodili do plinskih komora gdje ih je čekalo „tuširanje“, ali ne vodom, već ubojitim plinom ciklonom B, a potom su njihova tijela spaljivana u krematorijima. Teško da ovdje svoje mjesto mogu naći riječi Anne Franck, najpoznatije  žrtve holokausta, da su „ljudi zaista dobrog srca“.

Nacistički logori uzeli su milijune života. U Auschwitzu je ubijeno milijun i pol ljudi, od čega veliki broj djece. Osim Židova, žrtve nacističkog terora bili su Slaveni, Romi i svi oni koji nisu razmišljali kao nacisti. 27. siječnja 1945. sovjetska vojska ušla je u Auschwitz i oslobodila preživjele. Razumljivo je stoga, da se upravo na taj dan prisjećamo žrtava holokausta, da se nikada ne zaborave, uz apel upućen cijelom svijetu – holokaust nigdje i nikada više!

(napisao Ivo Petričević)

Predavanje „Štetne posljedice i kaznenopravni aspekti zlouporabe alkohola“ (8.r.)

Autor: Fredi Glavan, 8. 11. 2019. 12:11

Predavanje MUP-a na temu „Štetne posljedice i kaznenopravni aspekti zlouporabe alkohola“ za 8. razred:

Ponedjeljak, 11.11.2019. 8.c razred 1. sat

Četvrtak, 21.11.2019. 8.a razred 5. sat