HOTEL ZA KUKCE

Autor: Nikolina Stojković, 1. 12. 2023.

Tijekom toplijih dana, učenici produženog boravka 2.b razrednog odjela, uz pomoć učiteljice, krenuli su u izradu tzv. hotela za kukce.

Kukci doprinose ravnoteži u prirodi

Tijekom nastave u produženom boravku, učenici su, putem suradničkog učenja, učili o vrstama kukaca, njihovoj građi te važnosti kukaca za ekosustav. Čitali su, učili, zapisivali te su izlagali jedni drugima naučeno. Između ostalog su učili da su bubamarama, paucima, pčelama ali i drugim vrsta kukaca potrebna mikrostaništa kako bi preživjeli do proljeća, a mogu se izraditi od starih drvenih okvira. Ovakvi hoteli ili zimovališta za kukce pomažu svim korisnim vrstama kukaca da prezime hladni dio godine, ali i da nađu stanište u toplijem dijelu godine.

Gradnja je zaista jednostavna, a važno je omogućiti više mikrostaništa. Za okvir može se koristiti doslovno sve što vam padne na pamet ili što pronađete u blizini vašeg vrta i doma. U hotelu za kukce mogu se naći: bubamare, osice, pčele, pauci, strizibube i još niz korisnih ili pak ugroženih vrsta kukaca. Princip gradnje je jednostavan te se za okvir može koristiti doslovno sve što vam padne na pamet ili što pronađete u blizini vašeg vrta i doma.

Učenici su prvo krenuli u potragu za suhim lišćem i grančicama, dio materijala smo pripremili i uzeli od kuće budući da je trebalo izbušiti rupe u većim dijelovima drvenih cjepanica. Također smo koristili bambus i cigle koji su dovoljno šuplji da bi kukci mogli prolaziti.

Učenici na ovaj način na zabavan način uče o ovoj najbrojnijoj i najrazličitijoj skupini životinja te često ostaju fascinirani važnoj ulozi u ekosustavu.

„Hotel smo smjestili u šumicu uz školsko dvorište te se nadamo da će u njemu prezimiti brojni kukci koji stanuju u okolici škole.” – poručuju vrijedni i pažljivi učenici.