EKOLOŠKA AKCIJA BACANJA KUGLICA S EFEKTIVNIM MIKROORGANIZMIMA

Autor: Ameli Širola, 25. 3. 2024.

LIBURNIJSKE VODE d.o.o., Osnovna škola „Rikard Katalinić Jeretov “ Opatija (sa 216 učenika razredne nastave), u suradnji s tvrtkom EFEKTIVNI MIKROORGANIZMI ORIGINALNA TEHNOLOGIJA RIJEKA d.o.o. te ZZJZ Rijeka, AQUA SUB Rijeka i Lučka uprava Opatija-Lovran-Mošćenička Draga organizirali su ekološku akciju bacanja napravljenih kuglica s efektivnim mikroorganizmima u more kako bi oplemenili morsku vodu te pozitivno (EKO) utjecali na sav život u moru.

Ekološka akcija u kojoj je bačeno 14 000 kuglica EM u more održala se povodom 140 godina postojanja vodoopskrbe i 120 godina odvodnje na području Liburnije i zaleđa te obilježavanja Svjetskog dana voda. Upravo iz tog razloga akcija je održana 22.3.2024. godine na pristaništu, odnosno na prostoru Luke Opatija u Opatiji.

Ovo je sedma ovakva ekološka akcija bacanja EM kuglica. Prva akcija bila je u Ičićima, druga  u  Voloskom, treća u Lovranu, gdje je prvi put u svijetu bačena kuglica u more putem drona. Četvrta akcija održana je 2022. godine na Slatini u Opatiji te je dobila drugu nagradu na svijetu u konkurenciji 140 država. Naime, EMRO Japan, poznata svjetska tvrtka sa područja ekologije, zaštite okoliša i zdravlja, provela je akciju nagrađivanja pod nazivom EM GREEN MOVEMENT COMPETITION 2023. Peta akcija održana je u Voloskom, u Mandraću, te je dobila nagradu zelene plakete, a šesta akcija održana je 2023. godine na plaži Tomaševac.

Svaka EM kuglica, veličine teniske loptice, sastoji se od smjese gline i efektivnih mikroorganizama, a pročisti ili dodatno oplemeni oko 1m2 morske površine. Svi mikroorganizmi u kuglicama su prirodni i dokazano neškodljivi. Nakon bacanja kuglica u more one padaju na dno te počinje proces bioremediacije kojom se stvaraju ekološki i zdravi uvjeti za sva živa bića na tom području. To znači da se djelovanjem pročišćavaju otpadne vode, saniraju odlagališta otpada, neutraliziraju neugodni mirisi i otrovni plinovi. Drugim riječima, osigurava se ravnoteža u prirodi na kojoj se zasniva život na Zemlji.

Velika zahvala i čestitke svim uključenim sudionicama u procesu izrade smjese i samih EM kugli!