Autor: Ivana Uremović Gašić, 28. 6. 2021.

Početkom školske godine započeta je suradnja Škole i Zajednice Talijana Opatije kojom se u sklopu projekta why, warum, perche' promovira višejezičnost te važnost učenja talijanskog jezika kao drugog stranog jezika.  Na svekoliku radost, uz razna odobrenja, 10. lipnja 2021. u prekrasnom ambijentu parka Ville Angioline u 18,00 sati je pod vedrim opatijskim nebom održana predstava na talijanskom jeziku: Abbazia nel tempo-sulle onde del tempo.

Učenici izvannastavne aktivnosti talijanskog jezika od prvog do trećeg razreda PŠ Ičići i PŠ Veprinac te iz zgrade Volosko, stali su pred publiku i nakon uvodnog pozdrava ravnateljice Škole i predsjednice Talijanske zajednice Grada Opatije krenuli u prošlost, tragajući za izgubljenom legendom. Na stepenicama ispred Muzeja turizma sedamdesetak je djece pod vodstvom maestre Ivane pokazalo  što su pripremili. Paola Janjetić i Vilim Hržić čitali su priču na talijanskom jeziku dok su mlađi učenici  glumili, pjevali, plesali te na taj način  oživjeli priču. Svi smo se zabavili uprizorenjem događaja koji je obilježio Opatiju i podario joj simbole grada - dva kipa na hridi (Madonna i Djevojka s galebom).

Učenici su govorili o ljepotama i znamenitostima grada, povijesnim ličnostima te kamelijama. Poruka ove priče je da svaki odabir ima posljedice. Priroda nas daruje, no trebamo naučiti (mi sami, a i odrasli) poštovati te darove te živjeti i djelovati u skladu s njima. Dok smo uvježbali uloge osvještavali smo odabire, ne samo u pogledu ponašanja prema drugima, nego i prema prirodi, a ponajviše moru i šumi. Ovim scenskim prikazom željeli smo predstaviti i trojezičnu slikovnicu čija je promocija radi aktualnih događanja bila više puta odgađana, no dočekala je svoj svečani trenutak. Učenici, polaznici izvannastavne aktivnosti, nakon predstave primili su zdravu pločicu te svoj primjerak, lokalnu poslasticu, našu slikovnicu: Kip na hridi Kraljica mora - Opatijska Madona; Kip na hride Kraljica mora - Opatijska Madona; La statua sullo scoglio La regina del mare - La Madonna d'Abbazia.

Zahvaljujem na suradnji: Normi Magliaccio Čučak, Nikolini Bošnjak, ravnateljici Muzeja turizma  Mirjani Kos, ravnateljici Škole Milani Međimorec, predsjednici ZT Sonji Kalafatović, Normi Tuliak, Željki Božić Kučić i Vanji Kusturin Zukić.