ČISTO MORE ZA BUDUĆE GENERACIJE

Tone smeća i različitih zagađivača, poput nafte, ulja i kemikalija, onečišćuju naše more. Onečišćenje mora je svake godine sve veće, stoga je to veliki problem kojemu se svi, kao društvo, trebamo posvetiti. Onečišćenje mora ima ogromne posljedice na smanjenje bio raznolikosti vodenog sustava, ali i na zdravstvo, gospodarstvo i turizam ljudi. Otpad u moru utječe na organizme u njemu, ali i na svijet izvan njega. Primjerice, ribe mogu zabunom pojesti plastičan otpad misleći da je hrana.

Tijekom provođenja projekta „Djeca održavaju more čistog FLAG-a“ saznali smo da najviše onečišćenja dolazi s kopna u more. Što svi mi možemo učiniti kako bi se smanjilo onečišćenje mora? Svatko od nas može djelovati lokalno tako da sudjeluje u čišćenju svoga kraja te da smanjuje količinu otpada. Također, trebamo reciklirati vrećice, boce, limenke, baterije, mobitele i druge predmete. Otpad smijemo odlagati samo u za to predviđene spremnike. Onečišćenu vodu trebamo pročišćivati pomoću uređaja za pročišćivanje vode kako bismo je, u što većoj mjeri, mogli ponovno koristiti. Kako bismo istaknuli važnost očuvanja naših vodenih površina, s naglaskom na očuvanje mora, u okviru Svjetskog dana vode, 22.3.2022., izradili smo pročišćivač za vodu. Naša simulacija pročišćivača pokazala nam je na koji se način voda pročišćuje u stvarnom uređaju za pročišćivanje. Za izradu pročišćivača koristili smo bocu, zemlju, šljunak, vatu i ugljen. Proces obuhvaća ulijevanje onečišćene vode, prolazak vode kroz niz slojeva pročišćivača te istjecanje čišće vode. Postupak je potrebno ponoviti nekoliko puta ovisno o razini onečišćenja vode. Dobivena voda je čista, ali ipak nepitka. Takvu vodu možemo koristiti za pranje automobila, zalijevanje cvijeća i slično.

Važno je da vlastitim primjerom pokažemo i potaknemo ljude na ekološki prihvatljivo ponašanje. To podrazumijeva da se osvrnemo oko sebe, vidimo onečišćenje i reagiramo, ali i da pravovremeno smanjujemo nastanak danjeg onečišćenja mora.