Autor: Petra Peloza, Vlatka Crnković, 13. 2. 2013.

Ljubav. Najčešća tema pjesnika, književnika, mislilaca, ali i običnih ljudi koja naprosto obuzima svaki dio našeg bitka. Priča o ljubavi začeta je na samom početku svijeta, ali priča o danu kojim je počelo njeno obilježavanje počinje nešto kasnije. Čovjek koji nam je donio ovaj poseban dan danas je jedan od najdražih svetaca. Sveti Valentin u povijesti je poznat kao svećenik koji je tajno vjenčavao vojnike s njihovim odabranicama jer bi, u slučaju javne ženidbe, morali napustiti vojnu službu. U povijesti  poznat je podatak da je prvu ljubavnu čestitku poslao vojvoda Charles Orleanski. Namijenio ju je svojoj supruzi dok je bio u zatočeništvu u Engleskoj.

O tradiciji obilježavanja Valentinova u našoj školi popričali smo s knjižničarkom Milenom Sandalj.

- Koliko se godina u  školi obilježava Valentinovo?

- Prema podacima iz našeg školskog lista Pod Učkom, Valentinovo se u našoj školi obilježava od 1993. godine, tj. već 20 godina.

- Što se tada  događa, čineći taj dan posebnim?

- Valentinovo u školi  je dan koji svi s radošću očekuju. Tradicionalno se na taj dan daruju čestitke, cvijeće i slatkiši.

-   Kako se učenici uključuju  u valentinovske aktivnosti?

-  Učenici knjižničari odabiru najljepše ljubavne stihove poznatih pjesnika, stvarajući malu antologiju ljubavne poezije. Na satu hrvatskog jezika pišu na temu ljubavi.  Najuspješnije ljubavne pjesme redovito se izlože na panou.

-   Što ste primijetili, što ih tada najviše veseli?

- Učenike najviše raduje valentinovska pošta.  Valentinovo je dan, tj. odlična prilika da učenik svojoj simpatiji kaže da je voli. Treba samo malo hrabrosti da se napiše čestitka, dođe u knjižnicu i ubaci pismo u poštanski sandučić. Školski poštar uručuje poštu na Valentinovo.

-     Koja vrsta ljubavi se promiče i slavi na Valentinovo?

- Valentinovo nije samo Dan zaljubljenih – već i dan ljubavi i poštovanja prema dragim osobama.

- Na Valentinovo sve je milo, slatko i posebno. Što mislite, zašto su osjećaji i raspoloženje mnogih toga dana pozitivniji i  intenzivniji?

- Slažem se da su osjećaji i raspoloženja mnogih tog dana pozitivniji i intezivniji. Valentinovo je veliki dan jer je ljubav najsnažniji osjećaj i najveća vrijednost.

Ljubav je temelj svakog sretnog života.

- Školska knjižnica dom je mnogih brižljivo čuvanih knjiga. Koju biste izdvojili kao knjigu koja ističe ljubav, žrtvu i snagu s kojom ona dolazi?

- Oduševila me pripovijest  Joze Vrkića Jedina u kojoj autor opisuje svoju patnju zbog neuzvraćene ljubavi. Poručuje nam da je  ljubav najviši smisao života.

U našoj knjižnici možete pronaći zbirku stihova Ljubav za početnike Zvonimira Baloga.                                                                      Balog nas svojom knjigom potiče da s vedrinom otkrivamo ljepotu ljubavi u sebi i u svemu oko sebe.

Vergilije, rimski pjesnik

- Na samome kraju našega razgovora, što biste poručili učenicima, učiteljima i svima onima koje raduje Valentinovo?