Zamisao o znanstveno obrazovnom programu GLOBE (Globalno učenje i opažanje za dobrobit okoliša) obznanio je američki potpredsjednik Al Gore na Dan planeta Zemlje 1994. godine. Na isti je dan (22. travnja) 1995. godine program pokrenut u SAD, a vlade mnogih zemalja diljem svijeta tih su dana s američkim predstavnicima potpisale sporazume o provođenju programa GLOBE. U SAD je vođenje programa povjereno Nacionalnoj upravi za atmosferska i oceanografska pitanja (NOAA) kao glavnom nositelju, a u njegovo ostvarivanje uključeno je još šest vladinih agencija. Do kraja 1998. godine, potpisivanjem sporazuma, programu GLOBE priključilo se 79 zemalja iz cijelog svijeta.
Hrvatska je bila među prvim zemljama koje su pristupile ostvarivanju tog svjetskog programa (sporazum je potpisan 13. travnja 1995.). Glavni nositelj programa u Hrvatskoj je Ministarstvo prosvjete i športa, a supotpisnik sporazuma je Državna uprava za zaštitu prirode i okoliša. Do kraja 1998. u Hrvatskoj se priključilo 75 škola.
MEĐU NJIMA I NAŠA ŠKOLA!
Trodnevna radionica kompostiranja i izrade solarnih kolektora (Žmergo)
Autor: Fredi Glavan, 27. 1. 2014.
IZJAVA O SURADNJI - radionice izrade solarnih kolektora i kućnih kompostijera
Izuzetno se veselimo što ćemo od 24. do 26. siječnja 2014. zajednički realizirati trodnevne radionice izrade solarnih kolektora i kućnih kompostijera.
Naša škola je poznata kao ustanova prve generacije međunarodnih EKO škola koja je stekla trajni Zlatni certifikat. Time se ponosimo i zadovoljni smo što ćemo moći i dalje djelovati u smjeru ekološke edukacije mladih i roditelja. Osobito nam je drago da to možemo suradnjom sa Žmergom, našim poštovanim domaćim snagama ekološkog razvoja društva.
Zadovoljstvo je što ćemo biti u prilici uradak radionice preuzeti kao donaciju i time ostvariti i dio našeg EKO porgrama, kojim smo upravo definirali izradu kućnog sunčevog (solarnog) kolektora.
Škola je aktivna na raznim poljima ekološkog očuvanja, što za nas podrazumijeva iznalaženje načina kako to aktivno i djelatno činiti trajno. Među inim pokušajima je i naša stalna briga o papiru i njegovom sakupljanju kroz akcije koje provodimo svake godine najmanje dva puta. Zbog toga smo također krenuli u vrlo aktivnu informatizaciju i postigli izvanredne rezultate. Naš cilj da se što više sačuva šumski svijet je rezultirao uporabom digitalnih inačica dokumenata, umjesto tiskanih. Kruna našeg nastojanja je prelazak na e-dnevnike koji provodimo kroz tri koraka i time postajemo jedna od škola predvodnika u našoj zemlji. Smatramo da je suvremena tehnologija ključna za optimizaciju trošenja prirodnih resursa i poticanja ekološki održivog razvoja. Tehnologija solarnih panela i iskorištavanja alternativnih izvora energije, kao što je energija sunca, vjetra, geotermalna energija, snaga valova, plime i oseke i druge, je klučna za budućnost našeg planeta.
Na kraju zahvaljujemo članovima Žmerga da su i dalje naši vjerni suradnici i da su izabrali upravo našu Školu za ovakve vrijedne radionice. Također se veselimo budućoj suradnji.
Ravnatelj: Fredi Glavan, prof.
O RADIONICI:
RADIONICA KOMPOSTIRANJA (petak):
broj sati: 4 - 5 sati
opis radionice: Sudionici će na radionici kompostiranja naučiti kako sami izraditi mali i vrlo jeftini (100 - 200 kuna ako ga idete raditi sami) komposter koji se može koristiti u vrtu, ali ii na balkonu, te zadovoljava potrebe manje obitelji (do 4 člana). Komposter se izrađuje modifikacijom kupovne plastične kante u kojoj se buše rupe, zatim na dno stave grančice koje imaju ulogu drenaže te se na to dalje slaže kompostna hrpa. Svi sudionici će na kraju radionice komposter koji su napravili uzeti doma.
posebne napomene: Radionica se može izvoditi i vani i unutra. Korištenje bušilice može biti opasno za djecu.
potreban materijal: Priključak za struju u krugu od 20-ak metara
RADIONICA SOLARNIH KOLEKTORA (subota i nedjelja):
broj sati: 8 sati, pauza za ručak/osvježenje (osigurani) u trajanju od sat vremena
opis radionice: Na radionici će se izrađivati (do 3 komada) solarni kolektori za zagrijavanje potrošne tople vode koje je moguće izraditi pomoću jednostavnih ručnih alata uz minimum predznanja. Kolektor se izrađuje od dostupnih i jeftinih materijala koji se lako mogu nabaviti u trgovinama. Brošura o samogradnji solarnih kolektora (u .pdf formatu) može se vidjeti ovdje.
posebne napomene: korištenje alata (ubodna pila, mali plamenik (brener), bušilica) može biti opasno za djecu
potreban materijal: utičnice, veća prostorija/učionica/hol (pri čemu bi trebalo malo razmještati klupe) no možda bi dvorana za tjelesni ipak bila bolja. Također su potrebne utičnice za struju.
solarni kolektori: Na radionici će se izraditi 2 ili 3 kolektora. Ako izradimo 3, tada 2 idu školi. Ako 2, tada 1 ide školi. Pretpostavka je da će se izraditi 3 kolektora. Dakle, ukoliko bi škola dobila 2 kolektora, to je kapacitet koji bi u opatijskom podneblju zadovoljavao potrebe obitelji od cca 4 osobe. Drugim riječima, to ne može biti dovoljno za cijelu školu no trebalo bi razmisliti gdje bi u školi sustav s takvim kapacitetom najbolje funkcionirao. Može se iskoristiti za npr. toplu vodu na slavini učionice za likovni. Dakako, da bi kolektori bili spojeni na sustav, tj. da bi doista bili u funkciji, škola bi trebala uložiti još cca 2000 € za kupnju dodatne opreme i za plaću majstoru koji bi to instalirao.
O aktivnostima Globovaca naše škole više možete saznati na njihovom blogu:
http://globe-rkj-opatija.blog.hr/