Vijesti iz Izvannastavne aktivnosti (INA)

26 smrznutih partizana

Autor: Liljana Host, 12. 6. 2012.

U lipnju ove godine naša škola ,,Rikard Katalinić Jeretov“ pozvana je na 6. Memorijal mira - marš hrvatskih partizana .

U zimu 1994.godine partizanske  snage  izmorene u teškim borbama koje vode od kasne jeseni 1943.na području Like i Korduna dobivaju zapovijed  da se prebace u Gorski kotar ,reorganiziraju , odmore  i popune  redove novim borcima kako bi još uspješnije nastavili borbu protiv okupatora.Tjekom  noći  s 19. na 20. Veljače 1994.godine 2.brigada udarne divizije kreće na marš od Jasenka u Drežnici  prema Mrkoplju.Zima je bila jaka ,a oko 600 boraca bilo je slabo opremljeno za zimske uvjete . Bilo im je osobito teško kada su izašli iz šume i kada su trebali prijeći 3 kilometra  ravnice na Matić Poljani zimska vijavica s temperaturama ispod 20 stupnjeva celzijevih pokosila je 26 partizana  koji su ostali ispod snijega kao žrtve ,,bijele smrti“. Preko 150 boraca završilo je s teškim bolestima koje su se javile zbog smrzavanja koje su sudionici tog pogibeljnog ,ali i legendarnog marša doživjeli .

Zbog činjenice tako velikih gubitaka  odlučeno je davne 1962.godine da se u to vrijeme organizira  Memorijal 26 smrznutih partizana. Memorijal se sastoji od raznih spotskih natjecanja i upoznavanja  učenika s tim događajima .Memorijal 26 smrznutih partizana preimenovan  je u Memorijal mira .I jedan i drugi naziv označavaju tu kobnu noć u kojoj je 26 partizana poginulo u ,,bijeloj smrti“.

Laura Marjanović i Dora Šimunić  6.c