Vijesti iz Predmetne nastave (PN)

Obilježavanje Međunarodnoga dana pismenosti

Autor: Saša Bačić, Vlatka Crnković, 20. 9. 2012.

U povodu Međunarodnoga dana pismenosti, koji se obilježava 8.rujna,  učenici 7.a i 6. a , sa svojim učiteljicama hrvatskoga jezika, nazočili su prigodnom obilježavanju Gradske knjižnice Zora Opatija .

Vođeni inspirativnim riječima prof. Karmen Zubčić-Mandekić, upoznavali su  i prisjećali se osobitosti   slikovnog  i pojmovnog  pisma,  silabičkog i slovnoga te latinice, glagoljice i ćirilice….pisama koji su nastajali u okrilju različitih naroda, a opet s istom težnjom i potrebom da se budućim generacijama ostavi poruka – BIO SAM OVDJE . Da se ostavi trag početaka čovjekovoga uzleta pisanom riječju i njegova potreba da traje u svim prošlim i budućim naporima čovječanstva .

Posebno zanimljiv bio je osvrt na kaligrafiju kao trenutku u kojem se sjedinjuje  ruka čovjeka s ljepotom pisane riječi .

Učenici su,  s vidnim zanimanjem, proučavali oblik slova i tehniku  pisanja te na taj način pokazali da su, unatoč informatizaciji i razvoju tehnologije, svjesni važnosti rukom pisanoga pisma.

Završni dio predavanja bio je  posvećen  činjenici da je nepismenost još uvijek velik problem u svijetu. Prema podacima UNSCO-a iz 2010. g. u svijetu je oko 775 milijuna nepismenih osoba , što čini oko 16 % stanovništva .

Dvije trećine od toga su žene .