> Novinari
Novinari - Vijesti

Peto godišnje doba

Autor: Petra Peloza, 17. 2. 2014.

RAZGOVOR S PROFESORICOM SERENOM CALDERARA, ČLANICOM MAŠKARANE UDRUGE ZMEŠANI VOLOSKO

Peto godišnje doba

Peto godišnje doba vrijeme je kada zaista svatko od nas može biti ono što želi, a ja već 15. godinu zaredom uživam u tome.

Karneval je razdoblje prije korizme u kojem se priređuju povorke maškara. Završava na sam Fašnički dan, a to je dan prije Pepelnice. Ples, zabava i druženje su ono što ljude svake godine iznova poziva da sudjeluju na karnevalu, bez obzira na hladnoću i probleme koje donosi naša svakodnevica. Isto vrijedi i za našu sugovornicu, Serenu Calderaru, koja je već dugogodišnja sudionica karnevalskih povorki.

1. Jeste li i kao dijete voljeli maškare?

Kako je i moja mama oduvijek odlazila na povorke  s Vološćanima, tu ljubav prema maskiranju       prenijela je i na mene. Na prvu riječku povorku   odvela me kada sam imala nekih 6 godina, a kasnije na dječje redute koje su se održavale nedjeljom u opatijskom hotelu Kvarner. Na maškarane povorke redovito odlazim od 2000. godine.

1.    2. Što Vas potiče da svake godine sudjelujete u maškarama?

Oduvijek sam voljela sve što je vezano uz maškare. Najviše volim ići na povorke jer su one finalni proizvod svega onoga što se priprema mjesecima, od same ideje pa sve do realizacije.  Sam taj osjećaj maskiranja jednostavno se ne može ispričati u nekoliko rečenica, već je to nešto što se mora doživjeti. Vrijeme maškara, ili tzv. Peto godišnje doba, jedino je vrijeme u godini kada zaista svatko od nas može biti ono što želi, a ja već 15. godinu zaredom uživam u tome.

3. Recite nam nešto o udruzi Zmešani Volosko čija ste sudionica.

Udruga je registrirana 2009. godine, ali grupa pod ovim imenom odlazi na povorke od 1999. Ime su dali neki naši stariji članovi, jer osim Vološćana ima pripadnika i iz Matulja, Rijeke…pa smo zato ''Zmešani''.Udruga broji oko 30-tak članova. Postoji nekoliko legendi  kako je Volosko dobilo ime, a jedna od njih je po volovima. Mi smo se upravo odlučili za ovu pričicu te je naš logo vol iznad kojega se nalaze dvije ribice. Ipak je Volosko i staro ribarsko mjesto pa smo htjeli i to uklopiti.

Svake godine sudjelujemo na zimskim povorkama u Lovranu, Labinu, Rijeci te u Opatiji. Prošlo ljeto smo bili na ljetnom karnevalu u Rapcu, a jedne godine smo bili i u Novom Vinodolskom.

4. Što ste odlučili biti ove godine?

Ove godine smo, shodno ovim hladnima danima, odlučili biti praljudi, a alegorijska              kola će nam biti u obliku mamuta. Nadam se da ćemo se vidjeti na jednoj od povorka          jer maska je zaista zanimljiva za pogledati.

5. Na samome kraju našega razgovora, što biste poručili onima koji nas čitaju?

Poručila bih da je vrlo važno njegovati sve običaje našega kraja pa tako i maškare. Moramo biti svjesni da sve ono što ima dugu tradiciju treba prvenstveno poštivati jer, ako smo tu rođeni, onda smo s time i odrasli. Na neki način imamo i obvezu to nastaviti bilo kroza aktivno ili pasivno djelovanje.

Maškare su mi naš najdraži običaj kao i sve što je vezano uz njih i zaista sam sretna što sam se baš ovdje rodila i odrasla.

Napisale:

Petra Peloza i Katja Knežević, 8.a