> Novinari
Novinari - Vijesti

Razgovor s piscem Mladenom Kušecom

Autor: Saša Bačić, 19. 10. 2011.

Dječja sreća

Znate li tko je posjetio 19.10.2011. malu školu i izmamio osmijeh na dječja lica? Ne znate? Mladen Kušec, poznati radijski voditelj i pisac. Svoj rad posvetio je djeci mlađeg uzrasta te je opatijsku Osnovnu školu „Rikard Katalinić Jeretov“ posjetio već četiri puta. Sada je stigao u sklopu tjedna i mjeseca knjige kada je odlučio posjetiti nekoliko škola u Primorsko-goranskoj županiji. U našoj školi srdačno ga je dočekala knjižničarka, ravnatelj i mnoštvo znatiželjnih učenika koja su odgledala, a neka i sudjelovala u maloj poklon predstavi. Nakon što je izmamio osmijeh na dječja lica ispričavši im nekoliko zanimljivih zgoda i nezgoda iz svog života, pristao je novinaru školskog lista odgovoriti na nekoliko pitanja.

Djetinjstvo-škola:

Koje ste predmete najviše voljeli u školi?

Volio sam uobičajene predmete poput geografije, povijesti i hrvatskoga jezika iz kojeg sam dobio inspiraciju za pisanje pjesama.

Koji je Vaš najdraži događaj iz djetinjstva?

Najdraži mi je bilo igranje s djecom u ulici. Bili smo mali „vragolani“, radili smo nepodopštine. Moram izdvojiti i zanimljiva duga putovanja s ocem (u ono vrijeme nije bilo automobila kao danas, već se putovalo vlakom ili autobusom cijeli dan).

Jeste li voljeli književnost u osnovnoj školi?

Književnost mi je išla relativno dobro. Mojim sam nećacima  počeo pisati pjesme, čitao ih kako bi se malo smirili dok sam  pazio  na  njih.. Nije me književnost posebno „odgojila“ za pisanje pjesama već iz raznih djela sam dobio inspiraciju.

Je li vas netko motivirao za daljnje pisanje pjesama?

Za daljnje pisanje pjesama motivirao me pisac Milivoj Matošec koji je pronašao ono nešto u mojoj pjesmi, kao što sam ja prepoznao talent jedne djevojčice iz Crnog Luga koja mi je predala jednu pjesmicu o jeseni.

Posao:

Kada ste napisali prvu knjigu?

Imao sam prvu knjigu Dobar dan koja nije bila objavljena dugo vremena, čekala je moju hrabrost. Nije se previše istakla, ali prije toga sam pisao i slikovnice.

Jeste li kada radili kao novinar u kakvom časopisu ili novini?

Ne nisam, ja radim na HRT-u od početka pa do kraja. Sada već imam pedeset godina radnog staža. Najpoznatije emisije su bile: Tonkica Palonkica frrr, Patuljci pojma nemaju, a još i sada ide emisija Bijela vrana koja će uskoro imati četrdeset godina.

Jesu li vam draže radijske emisije ili knjige?

Pa ne mogu to reći. Radijske emisije imaju svoj čar, svoj su doživljaj, često ih koristim u knjizi. Kao reporter putujem po raznim mjestima, sakupljam dojmove, objedinim ih u radijskim emisijama, a onda završe u knjigama.

Volite li posjete školama?

Nekad su zamorni,  nekada teški, ali volim ih. No, nije mi se još dogodilo da ne nađem neku bijelu vranu ili neobičnu školu. Sve su škole drugačije, drugi su profesori  i učenici. Uglavnom, volim ih! Sada u mjesecu knjige stalno negdje putujem i veselim se.

Pisanje:

Smišljate li neki novi projekt?

Da, sada želim napraviti cd objedinjene Bijele vrane i Tonkice Palonkice,  također želim svoje nove priče koje su u stihovima objaviti na cd-u,.ali pišem i knjigu s novim pričama te roman o Velebitu.

Kako ste se osjećali kada ste dobili nagradu „Mato Lovrak“?

Vrlo sam bio ponosan zato jer ja imam malo nagrada, a to  mi je  bila  prva nagrada. Prvi put je neki književnik dobio nagradu „Mato Lovrak“.  U djetinjstvu sam ga obožavao pa mi je to bilo osobito zadovoljstvo.

Kakav je vaš današnji način pisanja?

Još uvijek sve volim najprije napisati rukom,  ne volim ekran. Sve što se sjetim tijekom putovanja i slično napišem usput, na papir, pa tek kući prebacim na računalo.

Zašto su baš djeca motiv vašega rada?

Zato što sam čuvao sestrinu djecu kao zadatak, ali mi se to i jako svidjelo. Uživam kada vidim da sam obradovao neko dijete.Posvetio sam puno vremena djeci zato jer jako volim biti u njihovom društvu, ali ih i poštujem.

Novinar: Kristian Tončić, 6.c

19.10.2011. Mladen Kušec u školi Volosko