> Novinari
Novinari - Vijesti

Na stolu kruh

Autor: Saša Bačić, 14. 10. 2011.

I ove školske godine u našoj Školi organizirani su dani kruha koje svake godine obilježavamo uz Dan zahvalnosti za plodove zemlje. Oni traju od 12. do 14. listopada, a obilježavaju se u područnim školama i matičnoj školi.

U knjižnici matične škole svaki je razred sudjelovao u uređenju zajedničkog stola. Učenici su donosili krušne proizvode i   raznovrsne plodove jaseni. Tako su pokazali da suosjećaju s ljudima i obiteljima koji nemaju obilje hrane i ne mogu svakodnevno blagovati kruh. Izložbu su mogli razgledati svi učenici i posjetitelji Škole, a trajala je tri dana. Nakon izložbe hrana se razvrstala.

Od starog kruha radit će se krušne mrvice, a jestivi krušni i jesenji plodovi darovat će se domu za stare i nemoćne u Voloskom. Izložba je morala biti postavljena po određenim pravilima npr. kruh je morao biti domaći (ne kupljeni), plodovi također, nije smjelo biti plastike i ostalih tvari jer smo mi Eko-škola. U petak ujutro u holu škole bio je blagoslov kruha, nakon kojeg su učenici sa svojim razrednicima blagovali donesena jela u razredu. Nakon prvog sata nastava je tekla neometano.

Kruh je u prošlosti bio najvažnija namjernica za život ljudi. Zbog toga se često kaže da je kruh hrana života. Nažalost neki ljudi nemaju novaca za kupovinu kruha što znači da nemaju osnovnu namirnicu za život. Zato budimo svjesni da kruh trebamo čuvati, a ne se njime razbacivati.

Stella Hrvatin, 6.c

Dan kruha 14.10.2011.