AKCIJE ISTRAŽIVANJA I ČIŠĆENJA PRIOBALJA

Autor: Marijana Mijatović, 17. 10. 2022.

Tijekom 2022. godine sudjelovali smo kao razred u projektu „DOM čistog FLAG – a“. U sklopu tog projekta imali smo razne radionice u kojima smo učili kako se pravilno i odgovorno ophoditi prema našem moru i priobalju. Nakon što smo naučili analizirati i razvrstavati otpad, krenuli smo s akcijama istraživanja i čišćenja naših plaža. Tijekom tih akcija imali smo što i vidjeti. Istraživanjem smo otkrili da su naše plaže i naše prekrasno Jadransko more zagađeni. Na plažama smo pronalazili razne vrste otpada, plastiku, papir, staklo, metal i slično. Nakon što smo istražili i analizirali otpad, započeli smo čišćenje plaža. Kada smo sve skupili, razvrstali smo i bacili u za to predviđene spremnike.

Zaprepastilo nas je i iznenadilo takvo stanje na plažama. Primijetili smo da ljudi, umjesto da se sunčaju na plažama i kupaju u moru, zagađuju okoliš u kojemu i sami borave. Svojim nepromišljenim ponašanjem zagađuju plaže i time ugrožavaju i uništavaju naše more. Štete svim morskim bićima, ali i sebi unošenjem u svoje tijelo, preko morskih plodova, mirkoplastiku.

Ovim putem želim poručiti svima, djeci i odraslima, da svojim primjerom mogu potaknuti druge na odgovorno i ekološki prihvatljivo ponašanje. Mislim da svi želimo živjeti u zdravom svijetu i čuvati naše Jadransko more!

Zita Kunić, 4.a